Leasing samochodu w procedurze uproszczonej – jakie dokumenty są wymagane?
W wielu branżach prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu jest dzisiaj prawie niemożliwe. Część przedsiębiorców wykorzystuje do tego swoje prywatne auta, ale większość decyduje się na zakup auta firmowego. Najczęściej przy pomocy różnych form zewnętrznego finansowania dostępnych na rynku. Obecnie najpopularniejszą i najszybszą formą pozyskania auta firmowego jest leasing samochodu.
Rodzaje leasingu samochodów
Zanim usiądziemy za kierownicą wybranego samochodu musimy dopełnić kilku formalności. Weryfikacja klienta może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to procedura uproszczona, zwana niekiedy lombardową. W tym przypadku firma leasingująca nie sprawdza zdolności kredytowej klienta, ponieważ zabezpieczeniem umowy będzie leasingowany samochód. W przypadku nie dopełnienia zapisów występujących w umowie samochód zostanie nam odebrany. Dzięki temu czas na realizację wszystkich procedur zostaje skrócony do minimum a decyzję o przyznaniu leasingu możemy otrzymać nawet tego samego dnia.
W przypadku procedury standardowej, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dotyczy ona głównie tych wnioskodawców, którzy funkcjonują na rynku od niedawna lub chcą wziąć w leasing wyjątkowo drogi samochód. W takich przypadkach firma leasingowa musi przeprowadzić bardziej szczegółową analizę. Zazwyczaj oznacza to konieczność uzupełniania dokumentów i zaświadczeń z ZUS, urzędów skarbowych czy banków. Powoduje to znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na decyzję końcową.
Dokumenty leasingowe do procedury uproszczonej
Założeniem procedury uproszczonej jest skrócenie do minimum czasu oczekiwania na decyzję. Dlatego tez liczba dokumentów, które są wymagane do wniosku na leasing samochodu jest bardzo krótka. W przypadku większości firm leasingowych są to:
- wniosek leasingowy – zawiera podstawowe dane o wnioskodawcy, takie jak nazwisko i imię, adres i siedziba firmy oraz dane kontaktowe,
- dowód osobisty – jeżeli działalność jest jednoosobowa oraz dowody osobiste współwłaścicieli i innych osób upoważnionych do podpisania umowy w przypadku innych form działalności,
- podstawowe dokumenty rejestrowe firmy (NIP, Regon, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej)
W nielicznych przypadkach firma leasingowa może poprosić o dokumenty uzupełniające, takie jak: umowy założycielskie spółek wraz z aneksami czy oświadczenia o wysokości osiąganego dochodu. Co ciekawe, oraz więcej firm leasingowych korzysta również z ogólnodostępnego źródła informacji jakim jest internet.